Kvapnus svarainių čatnis – pagardas prie paukštienos, mėsos ir sūrio
Ryškaus kvapo ir skonio, pikantiškas ir aitrus svarainių pagardas, kuris puikiai tinka prie fermentinio ar varškės sūrio, paukštienos patiekalų ar mėsos, galima tepti ant skrebučių. Bet kuriuo atveju – prie kažko, ragauti jo vieno, tiesiog kabinant šaukštu nepatariu, nes skonis tikrai labai ryškus 🙂
~2 vnt. 500 ml stiklainiukams reikės
1 kg svarainių (svoris jau nuluptų ir išvalytų)
150 gr baltojo cukraus
100 gr rudojo cukraus (galima pakeisti baltuoju)
90 ml obuolių acto
1 vnt. rausvojo svogūno
30 gr šviežio imbiero (nebūtina)
1 vnt. atriojo pipiro
1 šaukštelio malto cinamono
Gaminame
- Svarainius nuplauti, nulupti, išpjauti sėklalizdžius ir svarainį supjaustyti į kelis gabaliukus. Aš svarainius pjoviau į 4 dalis, tuomet lupau, išpjoviau sėklalizdžius ir kiekvieną ketvirtį pjoviau pusiau. Šią dalį, jei yra galimybė, geriau atlikti su pirštinėmis, nes didelis svarainio rūgštingumas gali suerzinti odą.
- Svarainius dėti į puodą (geriau storesniu dugnu), berti cukrų, cinamoną, dėti smulkintą svogūną, aitrųjį pipirą, imbierą (galima ir sutarkuoti), pilti actą.
- Svarainių masę kaitinti iki užvirimo, sumažinti kaitrą iki minimalios, kad masės vos vos burbuliuotų, uždengti dangčiu ir kaitinti apie 40 – 60 minučių.
- Permaišyti masę šaukštu, jei maišant svarainių gabaliukai suyra ir susimaišo į košelę, čatnis jau paruoštas. Paragauti, ar patinka skonis, jei pernelyg rūgštu, berti dar šiek cukraus ir būtinai užvirinti. Gali atrodyti aitrokas acto prieskonis, bet, kai čatnis kelias dienas pastovės stiklainyje, acto aitrumas kiek sušvelnės. Visgi čatnis neturi būti saldus (tai ne uogienė), todėl nereikia persistengti su cukrumi 🙂
- Sudėti į gerai išplautus, iškaitintus stiklainius, sandariai užsukti steriliais dangteliais ir palikti visiškai atvėsti kambario temperatūroje.
- Padažą galima tiekti ir iš karto prie paukštienos ar mėsos, tuomet reikėtų pilti mažiau acto, jeigu jo nesaugosite ilgiau. Beje, imbiero skonis jaučiasi gana intensyviai todėl, jeigu nemėgstate, dėkite mažiau ar visai nedėkite. Prieskonius galima pakoreguoti pagal skonį, labai tiktų ir kalendra, tačiau rekomenduoju būtinai naudoti cinamoną, jis priduoda malonaus salsvumo kvapui ir skoniui.