Naminis limonadas Kombucha

Naminis limonadas Kombucha

Jei Jūsų pažintis su Kombucha prasidėjo sveiko maisto krautuvėlėje, kavinėje ar renginyje – Jums pasisekė. Galbūt neteko patirti (o gal tiesiog neprisimenate) to trikdančio vaizdo ir nosį kutenančio kvapo 90 – taisiais, kai Kombucha (tuomet vadinta tiesiog kinišku arbatos grybu) trumpai karaliavo daugybėje virtuvių. Trilitriniame stiklainyje, kažkur ant spintelės, giliai kamputyje, kad nepasiektų saulės spinduliai. Tuomet ji buvo (?) laikoma vaistu nuo daugybės ligų ir negalavimų, bet daugeliu atveju buvo tiesiog nelabai vykusiu, vienkartiniu eksperimentu. Gal todėl, kad pavykdavo tikrai nelabai skanus gėrimas. Fermentuotų gaminių, tokių kaip kombucha, rauginti kopūstai, kimči ir kt. nauda žarnynui, tikriausiai niekas nebeabejoja. Bet kaip šį gėrimą paversti malonia atgaiva?
Paruošimas užtrunka ir patarimų daug – labai rekomenduoju perskaityti juos visus prieš pradedant. Kombuchą nuolat ruošiame apie dvejus metus, todėl stengiamės kuo detaliau pasidalinti patirtimi. Pradžioje gali pasirodyti painoka, bet procesas tikrai visai nesudėtingas, o ir rezultatas džiugina! Žinoma, Kombuchos skonis patinka tikrai ne kiekvienam, bet, jei mėgstate parduotuvinę, kodėl gi neparuošus jos namuose?
Jeigu kiltų klausimų, galima klausti komentaruose.

reikės

  • 1 arbatos grybo su ~200 ml ankstesnės fermentacijos arbatos

  • 3 litrų vandens

  • 210 g cukraus

  • 21 g birios žalios ar juodos arbatos be priedų

  • Antrinei fermentacijai
  • imbieras, mandarinai ar kt. priedai (žr. pastabas)

Gaminame

  • Puode užvirti 3 litrus vandens.
  • Išjungti kaitrą, suberti arbatžoles ir cukrų. Maišyti, kol ištirps. Uždengti dangčiu ir palikti visiškai atvėsti iki kambario temperatūros.
  • Grybą su ankstesnės fermentacijos arbata patalpinti stiklainyje (geriausia kiek didesnės nei 3 litrai talpos, bet galima ir ruošti tiesiog mažiau arbatos).
  • Per kelis kartus (ne vienu ypu) supilti paruoštą atvėsintą arbatą. Arbatą galima pilti per sietelį, kad nepatektų arbatžolių. Grybas turėtų plūduriuoti viršuje. Kartais grybo iškilimas gali užtrukti kelias valandas. Jei ir vėliau jis plūduriuoja šonu – nieko baisaus. Svarbiausia, kad nebūtų dugne.
  • Stiklainį uždengti merliuku ar kitokiu švariu audeklu, kad iš jo galėtų išeiti susikaupusios dujos, bet nepatektų trupinių ar kt. pašalinių dalykų iš aplinkos. Užrišti siūlą ar užmauti kanceliarinę gumytę.
  • Laikyti kambario temperatūroje, toliau nuo saulės spindulių.
    Po paros jau galima pradėti ragauti, tačiau skonio piką turėtų pasiekti 4 – 5 dieną. Kuo patalpoje šilčiau, tuo greičiau arbata įrūgs.
  • Taip paruoštą arbatą jau galima vartoti. Tuomet reikėtų grybą įdėti į švarų stiklainį, įpilti apie 200 ml arbatos, kurioje buvo laikoma, ir vėl gaminti naują arbatą arba saugoti šaldytuve. Daugiau informacijos patarimuose.
    Paruoštą arbatą laikyti šaldytuve (sulėtina tolesnę fermentaciją) ir vartoti arba pasitelkti antrinę fermentaciją – paruošti gazuotą limonadą su įvairiais skoniais.
  • Antrinė fermentacija
  • Į butelį dėti norimus priedus (daugiau informacijos patarimuose). Pilti fermentuotos arbatos, paliekant kelis centimetrus nuo viršaus.
    Butelį uždaryti.
  • Butelius su arbata, kaip ir pirminės fermentacijos metu, laikyti kambario temperatūroje, toliau nuo saulės spindulių.
    Antrinei fermentacijai reikėtų skirti 2 – 5 dienas. Po to butelius sustatyti į šaldytuvą ir labai gerai atvėsinti. Tuomet jau galima ragauti.

Pastabos

  • Bendri patarimai
    · nenaudoti arbatų su priedais, pvz., bergamote ar kt. Jie pažeidžia grybo struktūrą. Geriausia rinktis gryną žalią ar juodą arbatą.
    · Antrinei fermentacijai geriau naudoti tamsaus stiklo butelius – jie tvirtesni ir geriau išlaiko butelio viduje esantį slėgį.
    · Po antrinės fermentacijos, net ir ką tik iš šaldytuvo ištrauktą kombuchą geriausia atidaryti virš kriauklės – kartais ji netikėtai smarkiai užputoja.
    · Nebūtina po kiekvieno pirminės fermentacijos proceso nuimti naujo grybo. Galima palikti net kelis į vieną “suaugusius” grybus. Be to, jie ne visuomet gražiai atsiskiria, kartais grybas būna tiek priaugęs, kad atskiriant vienas iš jų stipriai pažeidžiamas.
    · Po pirminės fermentacijos geriausia grybą perkelti į švarų stiklainį, ant viršaus per sietelį perpilti “seną” arbatą, kad nesikauptų įvairios nuosėdos ir priaugę mini grybukai.
  • Kur gauti grybą?
    · Dalintis! Daugybėje Facebook dalinimosi grupių laikas nuo laiko atsiranda žinutė, kad kažkas dalinasi ar ieško grybo, ir tikrai dažnai į jų prašymus būna atsiliepta.
    · Užsiauginti – grybo dalelių iš gėrimo išimti praktiškai neįmanoma. Net ir po antrinės fermentacijos, jei kombucha kurį laiką pastovės kambario temperatūroje, joje susiformuos mažas grybukas, jį galima po truputį primaitinti ir užsiauginti didesnį. Nesu bandžius, bet skaičiau, kad nusipirkus kokybiško kombucha limonado (neperdirbto) ir jį papildomai pamaitinus arbata (žinoma, reikia mažesnio kiekio nei dideliam) bei palikus kambario temperatūroje, užaugs grybukas.
    · Įsigyti – vėlgi, nesu bandžiusi, bet mačiau, kad amazon ir panašioje platformose galima nusipirkti džiovintą grybą. Reikėtų ieškoti “scoby”. Būna džiovintų, būna sandariuose maišeliuose kartu su “senos” arbatos skysčiu.
  • Grybo saugojimas
    · Grybą (ar kelis suaugusius į vieną) galima laikyti mažesniame, maždaug 750 ml stiklainyje, patalpinus jį statmenai ir užpylus tiek “senos” arbatos, kad apsemtų. Grybą galima standžiai uždengti marliuku ar uždengti plastikiniu dangteliu (tik standžiai neužsukti metaliniu dangteliu) ir laikyti šaldytuve.
    · Tarp grybo naudojimo geriau nedaryti pernelyg didelių pertraukų, kitaip skystis gali pernelyg įrūgti, terpė bus pernelyg rūgšti, nebebus palanki grybui ir jis žus. Šaldytuve, “senoje” arbatoje grybą drąsiai galima saugoti 3 savaites. Jei grybą statote saugoti ilgesniam laikui, palikite jam daugiau “senos” arbatos.
  • Skonių deriniai antrinei fermentacijai
    · Antrinei fermentacijai tinka praktiškai viskas, ką sugalvosit ar mėgstat: sirupai, vaisiai, vaisių sultys (šviežios ar ir pakelio), uogos (ir šaldytos).
    · Visada antrinei fermentacijai dedame gabalėlį nulupto imbiero. 0.5 litro buteliui pakanka maždaug 1 cm pločio, 4 cm ilgio gabaliuko. Jis suteikia ir skonio, ir gaziuko.
    · Mums skaniausi deriniai yra imbieras, imbieras + mandarinas ir imbieras + mangas. Stebina, kad priedų skonių išgauti reikia visai nedaug. 0.5 litro buteliui pakanka vos 1 (nuvalytos nuo sausos membranos) mandarino skiltelės, maždaug panašus kiekis ir kitų vaisių. Žinoma, reikia eksperimentuoti ir atrasti sau labiausiai patinkantį skonį.
    · Papildomai antrinei fermentacijai cukraus nededame, jo užtenka iš vaisių, net jei naudosit tik imbierą.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*